زمان کنونی: 12-06-1395, 10:16 ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)عطاریزمان کنونی: 12-06-1395, 10:16 ق.ظ
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: saiedeh22
آخرین ارسال: saiedeh22
پاسخ: 3
بازدید: 849

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عطاری
12-06-1391, 06:15 ب.ظ
ارسال: #1
Thumbs Up عطاری
عطاری
من دارچين هستم وبه انگليسي مرا cinnamon نامند .
مرغوبترين نوع من دارچين سيلان است ، بخصوص شيرين آن كه عسلي مي نامند.دارچين ازنظر طبيعت طبق نظر حكماي طب سنتي ايران گرم وخشك است ونيروي دارويي آن تا 15 سال باقي مي ماند!!!

خواص وكاربرد :
1- اشتها آورم وغذاهاي سنگين را لطيف و چربي غذاهاي چرب را درهم مي شكنم!!.
طرزمصرف طبق سنت مترقي ايرانيان:الف پاشيدن پودر دارچين روي غذاهايي مثل كله پاچه و...يا بصورت پاشيدن مخوط پودر شكردارچين، روي حليم و...
ب-نوشيدن دمكرده دارچين قبل يا بعد از غذا- كه به چاي دارچين معروف بوده است.
2-نشاط آورم
3-نفس را باز ميكنم
4-پادزهرخوبي براي سموم حيواني ونباتي هستم.
5-دلهره وترس را ازبين مي برم
6-كبد ومعده راتقويت ميكنم
7-ضدسكسكه هستم (پخته دارچين ،سركه ومصطكي با يكديگر)

8-رعشه را تسكين ميدهم-اگر مرادر روغن بجوشانيد وبه تنهايي يا با زرده تخم مرغ پخته ماليده كنيد، جهت رعشه وتسكين درد عضلات مفيدم!

9-ازبين برنده دلهره ووسواس .بازهم ازخواص اعجاب انگيز خود بگويم؟!!!!

10-جلادهنده قلب

11-ضد بوي بددهان ،ضعف آواز وسرفه هاي خلط آور

12-خشك كننده زخمها ي چركي وپاك كننده كك مك ميباشم-ماليدن پودرخمير مانند من با عسل به موضع، زخمهاي چركي را خشك وكك مك را پاك مي نمايد.

درصنعت داروسازي ازاسانس دارچين ودرطب سنتي ازعرق وعطردارچين استفاده مي شود.

اگرميخواهيد مرا بهتر بشناسيد كتابهاي مخزن الادويه ،معارف گياهي وزبان خوراكها و...را بخوانيد ومثل عطاروبالاترازاو،ازسنت و تجربيات گذشتگان براي شناخت ومعرفي من استفاده كنيد .

پروستات
سرطان پروستات زمانی اتفاق می افتد که سلول های بدخیم از غده پروستات به واسطه تغییر در Dna گسترش پیدا می کنند.

وقتی که Dna جهش کند سلول های معمولی می توانندبه صورت غیر عادی رشد کرده و سرطانی شوند.

عواملی که سبب گسترش پروستات میشوند :افزایش سن -سابقه وجود بیماری در خانواده -گرفتن رژیم سخت لاغری -نژاد آفریقایی یا آمریکایی

علایم بیماری:


۱:کاهش میزان ادرار

۲:ناتوانی در دفع ادرار

۳:تکرر ادرار

۴:سوزش ادرار

۵:وجود خون در ادرار

۶:ناتوانی جنسی

۷:وجود درد در لگن و ستون فقرات و دنده ها

رژیم متعادل غذایی که بر مصرف میوه ها و سبزیجات و غلات تکیه دارد و مصرف چربی در آن کم است خطر ابتلا به این بیماری را کاهش میدهد.

تشخیص بیماری:

آزمایش خون در مورد یافتن آنتی ژن اختصاصی پروستات Psa

معاینه راست روده با انگشت توسط پزشک

درمان پزشکی:

۱:پروستاتکتومی"عمل جراحی در آوردن پروستات"

۲:پرتو افکنی

۳:شیمی درمانی

۴:هورمون درمانی

درمان گیاهی:

برگ زیتون-کاسنی-شاتره-ترنجبین-عناب-سپستان-ریوند چینی-خارخسک-بارهنگ-درمنه-بومادران-کاکنج-خارشتر-گل پنیرک-تخم گشنیز-تخم کرفس-ترشک-

کلیه داروهای فوق را با هم مخلوط کرده روزانه دو نوبت.صبح ناشتا و شب دم کرده و به مدت یک هفته میل کنید.زخم معده و اثنی عشر


دستگاه گوارش انسان لوله طویلی است که از یک سو به دهان واز سوی دیگر به مخرج ارتباط دارد.این لوله به تناسب نوع کاری که انجام میدهد به بخش های گوناگون تقسیم میشود

مواد غذایی حین عبور از لوله گوارش از دهان .حلق.مری.معده.روده کوچک.روده بزرگ.و راست روده میگذرد.در دستگاه گوارش غدد متعددی یافت میشوند که در عمل گوارش نقش حیاتی دارند.غدد بزاقی.غدد مخاطی معده و روده.لوز المعده و کبد از مهمترین غدد موجود در این دستگاه میباشند.

به طور کلی دستگاه گوارش دو عمل اساسی یعنی گوارش و جذب غذا را انجام میدهد.گوارش در دهان.معده و روده کوچک و جذب اصلی در روده کوچک انجام میشود.

لایه ای از ماده ای چسبنده به نام مو****************** جدار داخلی معده و اثنی عشر را می پوشاند و این قسمت ها را از اسید محافظت میکند.اگر این لایه آسیب ببیند آنگاه بافت حساس زیر آن در معرض اسید قرار میگیرد.آزردگی بافت معده و اثنی عشر توسط اسید موجب ایجاد زخم میشود .عوامل شیوع :

شایع ترین باکتری ایجاد کننده زخم هلیکو باکتر پیلوری میباشد.

۱: این باکتری توسط آب و غذا منتشر میشود.همچنین در بزاق دهان نیز دیده شده است و احتمال میرود که بتواند از راههایی مثل بوسیدن هم انتقال یابد .

۲:داروهای ضد التهاب استروئیدی مانند آسپیرین و ایبو بروفن که با اختلال در لایه پوشاننده جدار معده .در جریان خون رسانی به معده و بازسازی سلول های بدن تاثیر میگذارد.

۳:عوامل ژنتیکی

۴:سیگار کشیدن و نوشیدن نوشابه های الکلی

۵:استرس که باعث تشدید زخم ها میشود چون معده در این حالت اسید بیشتری تولید میکند

علایم:


درد ویا سوزش در قسمت بالای شکم یا زیر قفسه سینه در هنگام خالی بودن معده

تهوع و استفراغ

احساس نفخ و دل درد پس از خوردن

کم اشتهایی و از دست دادن وزن

برگشتن غذای بلعیده شده به دهان

استفراغ خونی

مدفوع سیاه

دردهای ناگهانی و شدید در شکم

خونریزی

تشخیص بیماری:

آزمایش خون :۱: اندازه گیری آنتی بادی ۲: گاستروسکوپی ۳:تست باریم ۴:عکسبرداری با اشعه ایکس ۵:آزمایش تنفس

درمان پزشکی :

۱:بریدن عصب واگ که باعث کاهش تولید اسید میگردد

۲:آنترکتومی که قسمت پایین معده برداشته میشود

۳:پیلورو پلاستی که اثنی عشر و روده کوچک گشادتر میشوند تا مواد غذایی آزادتر عبور کنند

۴:گاستروسکوپی که زخم ها به وسیله جراحی سوزانده میشوند

درمان گیاهی :

تخم کرفس- تخم گشنیز-تخم شوید-بادیان-صمغ عربی-زنیان-آویشن-بابونه-شاتره-مخلصه-پودینه-درمنه-سیاه دانه-شیرین بیان-زیره-مازو-نعناع-بومادران-کندر-بلوط-انجبار-

همه را نرم بکوبید و روزانه یک قاشق کوچک در یک لیوان شیر حل کنیدو قبل از غذا میل کنید


خون


طول راهی که همه روزه خون طی می کندبیش از ۱۲۱۰۰۰ کیلومتر است وبه شصت ملیارد سلول در بدن روزی می رساند که هفده برابر جمعیت کره زمین است

گلبولها ی قرمز خون ۱۲۰ روز عمر می کنند ودر مدت عمرشان ۷۵۰۰ بار به قلب رفته ودوباره به نقاط دیگر بدن به گردش می پردازند و پس از نابودی به وسیله استخوانهای ران دوباره تولید می شوند

عا مل فشار خون دو چیز است:

۱:انقباض شدید وپر نیروی بطن چپ

۲:تنگ بودن مجرای سرخرگهای کوچک ومویرگها

عوامل طبیعی بدن که مانع افزایش فشار خون می شوند:

یکی از عواملی که مانع افزایش فشار خون می شود عمل قابلیت ارتجاع داشتن دیواره سرخرگها است

به همان نسبت که به بطن چپ فشار می آورد منبسط شده وکار قلب را آسان می کند اما به نسبت افزایش سن سرخرگها قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده ودر نتیجه قلب مجبور می شود که فشار وانقباض نیرومند تری داشته باشد که سبب فشار خون می گردد

Ph خون:

ترشی خون در حد متعادل لازم است حداکثر Phخون ۱۴ است وحداکثر ترشی خون ۷ است

آب انگور وتوت فرنگی خون را قلیایی(شور )می کنند -آبهای معدنی قلیایی ترشی خون را پآیین می آورند-وقتی ترشی خون در بدن زیاد شود ادرار قلیایی شده وفسفر را از بدن دفع کرده وتولید سنگ کلیه ومثانه می کنند وبه عکس اگر درجه قلیایی خون بالا رود فسفر دفع نشده وایجاد سرطان می کننددر ضمن ترشی زیاد خون بیماریی نظیر نقرس را سبب می شود

داروهای گیاهی موثر بر فشار وغلظت خون :

چای قرمز- عناب -قراقات -زرشک-کاسنی-سماق-لیمو عمانی-گل خطمی-شاتره-سرخ ولیک -سنبل طیب-برگ زیتون-نعنا- که همه ی اینها بصورت دمکرده مصرف میشوند.

میوه های موثر بر فشار وغلظت خون:

لیمو -انار-زرد آلو-توت فرنگی-تمشک-سیب-گیلاس-سیر-آلبالو-گریب فروت-انگور-قارچ-هویج-گوجه فرنگی

خوراکیهایی که ترشی خون را زیاد می کنند:

مواد آلبو مین دارمثل گوشت وتخم مرغ ودر درجه دوم پنیر وکله پاچه و تو دلیها ودر درجه سوم فندق-پسته-گندم-جو-لوبیا-باقلا-عدس-ژلاتین-سفیده تخم مرغ-قارچها

فشار خون طبیعی بدن: بین ده و پانزده سانتیمتر جیوه است

اشخاص مبتلا به فشار خون نباید از نمکهای سدیم داراستفاده کنند.خردل و سبزیجاتی مثل کرفس ونخود فرنگی و اسفناج و چغندر زیان آور است.در هنگام خوردن غذا آب و غذاهای سرخ کردنی و پر کلسترول کمتری مصرف نمایید


نتيجه يك تحقيق نشان مي‌دهد گياه دارويي عدس تلخ كه نام ديگر آن “عدس‌الملك” است و در عطاري‌ها عرضه مي‌شود هيچ‌گونه اثر درماني بر قند خون بيماران ديابتي نوع دوم ندارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایرنا ، مجري اين طرح تحقيقي پيشنهاد كرد با توجه به يافته‌هاي اين پژوهش، گياهان دارويي بيشتري از لحاظ تاثير در درمان بيماري‌هاي مختلف مورد بررسي علمي قرار گيرند.

اين تحقيق توسط پژوهشكده گياهان دارويي جهاد دانشگاهي و با همكاري مركز تحقيقات غدد دانشگاه علوم پزشكي تهران به انجام رسيده است.

دكتر “حسن فلاح حسيني” مجري اين طرح تحقيقاتي گفت اين تحقيق با هدف تعيين اثرات درماني و سميت بذر گياه عدس تلخ با دوز ميانگين مصرف در طب سنتي بر بيماران ديابتي نوع دوم به انجام رسيد.

وي كه دكتري داروشناسي باليني است گفت نتايج اين تحقيق نشان داد كه ميزان قند خون ناشتا و در بيماران ديابتي نوع دوم تحت درمان با بذر گياه عدس تلخ به مدت دو ماه در مقايسه با گروه دارونما هيچ گونه تغيير معناداري نداشت.

دكتر فلاح حسيني افزود همچنين در اين تحقيق ميزان كلسترول تام، ‪،ldl‬ تري گليسريد و آنزيم‌هاي كبدي و كراتينين خون بيماران ديابتي كه داروي گياهي عدس تلخ يا عدس الملك مصرف كرده بودند در مقايسه با گروه دارونما از نظر آماري هيچ گونه تغيير معني داري نداشت.

وي افزود اين نتايج حاكي از آن است كه تجويز داروي گياهي عدس الملك با دوز ‪ ۱۵۰۰‬ميلي گرم روزانه به مدت دو ماه به بيماران ديابتي نوع دوم هيچ‌گونه تاثيري بر فاكتورهاي بيوشيميايي خون اين بيماران ندارد.

دكتر فلاح حسيني يادآور شد با توجه به نتايج حاصل شده از اين تحقيق آزمايش‌هاي باليني تكميلي نياز است و در صورت مشاهده عدم تاثير مطلوب، تجويز اين داروي گياهي توسط عطاران جهت درمان ديابت نوع دوم بايد منع شود.

وي گفت در اين تحقيق ‪ ۷۰‬بيمار مبتلا به ديابت نوع دوم مراجعه‌كننده به درمانگاه بيمارستان شريعتي انتخاب شدند و بطور تصادفي در دو گروه ‪۳۵‬ نفري تقسيم شدند.

به بيماران گروه اول روزانه ‪ ۳‬عدد كپسول ‪ ۵۰۰‬ميلي گرم پودر بذر گياه عدس‌الملك و به گروه دوم به طور مشابه كپسول دارونما تجويز شد همه بيماران داروهاي رايج خود را بدون تغيير مصرف مي‌كردند.

دكتر فلاح حسيني گفت در زمان شروع مطالعه و همچنين بعد از دو ماه مطالعه مجموعه‌اي از آزمايش‌هاي بيوشيميايي از جمله ميزان هموگلوبين خون و ميزان قند، كلسترول تام، ‪ ، Hdl ، Ldl‬تري گليسريد، آنزيم‌هاي كبدي و كراتينين خون در حالت ناشتا انجام شد.

تجويز بذر گياه عدس‌الملك كه در عطاري‌ها به عدس تلخ معروف است جهت كاهش قند خون بيماران ديابتي در طب سنتي ايران رواج دارد كه تا كنون هيچ گونه بررسي باليني علمي جهت بررسي اثرات درماني و يا سميت اين گياه در بيماران ديابتي گزارش نشده است
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
12-06-1391, 07:17 ب.ظ
ارسال: #2
RE: عطاری
آویشن تقویت :معده وکبد-نفخ شکم -عفونتهای روده-حالت تهوع واستفراغ-

استقدوس :مقوی قلب واعصاب-آ سم-سرگیجه-میگرن-دردمفاصل-نقرس-نزله-

اسفرزه: اسهال خونی وساده-التهاب کلیه ومثانه-خلط آور-یبوست های مقاوم-

افتیمون: ارامبخش-سوداوبلغم-لرزش های عصبی-

افسنتین: خلط آور-صفرا-پاک کننده سینه و ریه-مقوی بدن-معرق-مدربول وحیض -

انقوزه :ضدقولنج-ضدتشنج-ضدآسم-

اکلیل کوهی: طپش قلب -آسم-ورم کلیه-صفرا- یرقان-نارسایی کبد-

اکالیپتوس: ضدعفونی کننده مجاری تنفسی -خلط آور-معالج زکام-

انیسون: سو هاضمه-بازکننده برونشها-ضدخفقان-ضد نفخ-بیماریهای زنانگی-

بابونه: سردردهای عصبی-اشتهاآور-صفرابر-ضدکرم-ضدعفونی روده-

بادرنجیوبه: تقویت قلب واعصاب-نشاط آور-استفراغ دوره بارداری-چنگ زدگی معده-

بارهنگ: نرم کننده سینه-بیماریهای کلیه ومثانه-تصفیه کننده خون-

سنا: مسهل-ملین-تخلیه سموم روده-یبوست های حادومزمن-

مورد :بیماریهای پوستی-شوره سر-رفع بدبویی عرق بدن-

بومادران :مقوی قلب واعصاب-بواسیر خونی - نارا حتی های زنانگی-دل درد -

بهار نارنج :اختلالات عصبی-طپش قلب-سردردوبیخوابی-

بهدانه :درمان خشکی سینه وگلو-گرفتگی صدا-

ترنجبین: زردی -گرمی-سرخک-مخملک-تسکین عطش-

تخم گشنیز: سوهاضمه-مقوی معد ه-بوی بددهان-

تخم شنبلیله: کم خونی-قند خون-چربی خون-محرک اشتها-

ثعلب: تشنج-خلط آ ور-ورم کلیه-تورم روده ها -

چهارتخمه: گلودردوسرفه-اسهال ساده کودکان-

چهارگل: سرماخوردگی-برونشیت-زکام-ناراحتی های تنفسی-

خاکشیر: اوریون-تب بر-ملین-صفرابر-اشتهاآور-رفع عطش-

خرفه: خونریزی سینه-کرم کدو- دردمثانه-سنگ کلیه-زخم روده-

رازیانه: اشتهاآور-ضدنفخ-ازدیاد شیر-تنظیم قاعدگی-

ریوند: تقویت کبد-صفرا بر-درد کلیه-ضد تب-ضد نفخ-

زرشک: صفرابر-تصفیه کننده خون-رفع فشا خون-تقویت کبد-

زوفا : باد- آسم-سرفه-ورم ریه-

سداب: بواسیر-ضددردهای قولنجی وزنانه-

سعد: اعصاب-حافظه- مقوی معده-تقویت لثه-

سماق: صفرا بر-حالت تهوع-خونریزی سینه- اسهال مزمن-

سنبل الطیب: تقویت قلب-اعصاب-بیخوابی-سردرد-

سیاهدانه: ازدیاد شیر-نارسایی طحال-عطسه-

شاتره: مقوی معده-مدر-صفرابر-محرک اشتها-

شیر خشت: ملین-سرفه-سرخک-زردی-تب بر-

شیرین بیان: زخم معده و اثنی عشر- ملین مزاج-تنگی نفس-سرما خوردگی-

شکر تغار: ملین-سرفه-خشکی گلو-

عا قرقرها: لکنت زبان-لغوه-فلج-رعشه-صرع-

عناب: ملین-زکام-برونشیت-تصفیه خون-فشار خون- خنکی مزاج-

فوفل: قابض-تقویت لثه- امراض دهان-سستی کمر-مقوی قلب-

فلوس: ملین-پاک کننده سموم روده-برفک وافت دهان-

قراقات: فشار خون-اوره-مرض قند-تصفیه خون-

قرنفل: مقوی قلب-معده-اعصاب-گوا رش-وسواس-بد بویی دهان-

کاسنی: تقویت کبد- پاک کننده مجاری ادراری-تب بر-

کاکل ذرت: سنگ کلیه -مثانه-صفرا-التهابات نقرس ومفاصل-

کتیرا :نرم کننده پوست دست وصورت-موخوره-

کندر: مقوی قلب-حافظه-صاف شدن صدا-ضد خلط خونی-

گل بنفشه: سینه درد- سرفه-تب بر-ملین-سرخک- حصبه-آرامبخش-

گل ختمی: گرفتگی صدا-خلط آور-ورم حنجره-سرما خوردگی -

گل گاوزبان: تقویت قلب-اعصاب-بیخوابی-نشاط آور-

گل همیشه بهار: کشنده کرمهای دستگاه گوارش-غلظت خون-اسهال-صفرا-

مرزنجوش: اعصاب-تنگی نفس- زکام-لرزش اعضا-دردشقیقه-میگرن-

مریم گلی: دردمفاصل-تشنج-قند خون-چربی-فشارخون-بیماریهای زنانه-

نعنا: مقوی معده واعصاب-ضد تهوع-سوهاضمه


عرق آویشن
مقوی بدن ومعده _تقویت بینایی _ ضد نفخ _ ضد تشنج _ ضد صرع _ رفع تشویش _ درمان سرفه _ تنگی تنفس _ درد مفاصل _ سیاتیک _ نقرس خونریزی های رحمی _ ترشحات رحمی _ کوفتگی عضلات _ رقیق کردن خون

عرق اسپست (یونجه )
اسپست سرشار از از ویتامین K,d,c,aمی باشد.تقویت اعصاب _ مقوی چاق کننده و تصفیه کننده خون

عرق اسطو خدوس ( لاوند )
مقوی اعصاب و خستگی های روحی _ درد عضلات _ سرفه وآسم

عرق بومادران
درمان ضعف عضله قلب ( میو کاردیت) احساس گرفتگی و درد ناحیهقلب (آنژین دوپوتارین ) _ خواب رفتن دست ها _ خون روی _اختلالات قاعدگی

عرق بید
اثر قاطع ولی کتد بر تب های مداوم دارد _ خواب آور _آرام بخش _تب بر _مدر

عرق بید مشک
تقویت قلب وملین و تقویت کننده معده واثر آرام بخش دارد .

عرق بابونه
مقوی معده _ باد _ اشتها آور _ هضم کننده غذا _ صفرا بر _ قاعده آور و التیام دهنده_ آرام بخش اعصاب است واثر ضد تشنج و ضد عفونی کننده دارد .

عرق بادرنجویه
آرام بخش _ ضد تشنج _ مقوی قلب واعصاب _ ضد قولنج وهیستری

عرق پونه
باد _ ضد نفخ _خلط آور _ مفید برای سیاه سرفه _ آسم _ سرفه را آرام وخروج خلط را تسهیل می کند .اثر محرک بر روی ترشحات معده دارد .

عرق تارونه
از غلاف پوستی خرما گرفته می شود . بسیار آرام بخش ومسکن اعصاب و خواب آور است. برای رماتیسم _ درد مفاصل بسیار مفید است .

عرق چهل گیاه
تقویت معده _هضم غذا _ تقویت اعصاب _ مسکن درد های ماهانه خانم ها ودارای اثر آرام بخش است .

عرق خارشتر
مدر قوی _ تصفیه خون وکبد _ شستشوی کلیه ها و مفید برای سنگ کلیه ومثانه

عرق رازیانه
زیاد کننده ی شیر مادران_ قاعده آور _ اشتها آور _ دافع سنگ کلیه _ مفید برای درد های پهلو تخلیه رحم

عرق زنیان
ضد نفخ و بادبسیار قوی _رفع سموم بدن _ تب بر _ قاعده آور _ مفید برای هضم غذا _ درمان لاغری شدید

عرق زیره
ضد چاقی است _ هضم کننده غذا _ باد _ زیاد کننده شیر مادران _ رفع ناراحتی های روده

عرق سیر
ضد عفونی کننده _ ضد باکتری _ هضم کننده غذا _ کم کننده فشار خون

عرق سنبل الطیب
رفع تشنج _ تحرکات عصبی _ اسپاسم _ دلهره _میگرن _ ورم طحال

عرق شاتره
تصفیه کننده خون _صفرابر _ اشتها آور _تصفیه کننده کبد وضد یرقان _ رفع خارش بدن

عرق شوید
پایین آورنده چربی خون ومقوی معده _هضم غذا

عرق شنبلیله
مفید برای بیماری های قند _مفید برای مسلولین واشخاص ضعیف ولاغر _پایین آورنده فشار خون _باد

عرق کاسنی
تب بر _ بیماری های کبد وکلیوی _ بیماری های اعصاب _ ضد کلسترول _ تصفیه کننده خون _ ضد یرقان


عزیزانی که آلرژی دارند:


گلها و قارچها داراي مقدار زيادي از مواد آنتي بيوتيك هستند بين سبزيهاي شفا بخش سير بيش از هر سبزي ديگر مواد ميكروب كش و ضد عفوني كننده دارد.
سير داراي آنتي بيوتيك قوي است كه به نام آليسين و گارليسين معروف است.

گياهان شفابخش كه خاصيت ضد عفوني كننده دارند به واسطه بوي معطر خود شناخته مي شوند و مي توان از آنها اسانس و يا عرق معطري استخراج كرد مثل: لاوند ( استوخدوس )- نعناع سوسنبري- پونه- آويشن- اكليل كوهي- مريم گلي- اوكاليپتوس- مرزه- بادرنجوبه- ميخك- دارچين و امثال اينها كه اگر از داخل و خارج بطور مستمر مصرف كنيم ميكروبها را از ما دور خواهد كرد.

اگر بوي معطر اين گياهان در هوا منتشر شود و ما در مجاورت آن باشيم و آن هوا را تنفس كنيم باز هم از مزايا و فوايد آن بهره مند خواهيم شد چنانكه در ناحيه رلاند فرانسه كه درختان كاج انبوهي وجود دارد و از سقز اين درختان عطر مخصوصي در هوا پخش مي شود استنشاق اين هوا براي سلامت ريه ها فوق العاده مفيد است و پزشكان زيادي اقامت در اين ناحيه و استنشاق اين هوا را براي تقويت ريه ها توصيه مي كنند.

تا اولين آثار و علائم سرماخوردگي را در خود احساس كرديد به سوي گياهاني كه بدن را گرم مي كند و توليد عرق مي كند روي آوريد زيرا وقتي خوب عرق كرديد سموم از بدن شما به صورت عرق دفع مي شود.

جوشانده ها و دمكرده هاي عرق آور طبيعي عبارتند از: بابونه- لاوند- اكليل كوهي- آويشن گل گاوزبان.

براي مداواي تب سير - ليمو ترش و شيرين - بابونه و اكاليپتوس را به كمك بطلبيد.

اگر عفونت در ناحيه گلو جمع شده و آنژين شده است و يا اينكه سرفه مي كنيد غرغره كردن آنرا تسكين مي دهد و عفونت را از بين مي برد براي غرغره جوشانده غليظ برگهاي سرخ وليك توت فرنگي و تمشك به از هر كدام به مقدار 50 گرم در يك ليتر آب كه با كمي عسل شيرين شود تهيه كنيد.

جوشانده گل ختمي و پنيرك براي سينه و گلو نرم كننده است.

نسخه شفا بخش براي معالجه آنژين: مريم گلي - آويشن - گزنه از هر كدام پنج گرم را در يك ليتر آب جوشانده و هر روز دوفنجان از آن مصرف شود.

در مجموع مطالعات و تحقيقاتي كه شده است به اين نتيجه رسيده اند كه آلودگي شيميايي هوا و غذا و محيط زيست از علل اصلي امراض آلرژي زا هستند.

امراض آلرژي به صورت مختلف ظاهر مي شوند مثل پر تمام پرندگان پشم حيوانات اهلي گرد و خاك- پارچه هاي مصنوعي, بسياري از اشخاص به علت وراثت استعداد آلرژي دارند.

سير - ماميران يا علف چلچله - گياه خبر آور - مريم گلي - سرخ وليك - از گياهان شفابخش در درمان آلرژي هستند.

جعفري و آويشن را براي خلط آوردن در آسم هاي مرطوب مي توان مصرف كرد.

استوخدوس - مريم گلي - ماميران - ساقه هاي پيچك زميني براي عفونت هاي ريوي توصيه مي شود.

نسخه اي براي معالجه آسم و عفونت ريه:
سير - ليموي ترش - گل نعناع - مريم گلي از هر كدام پنچ گرم را در يك ليتر آب جوشانده و هر روز دو فنجان از آن مصرف شود


رزمــاری


رزماری، برگ و سرشاخه‌های گلدار خشک شدۀ گیاه Rosmarinus officinalis از خانوادۀ نعناعیان (Lamiaceae) است که حداقل دارای 1 درصد (حجم/وزن) روغن فرار می‌باشد (1و2).

نامهای گیاه:

لاتین: Rosmarinus officinalis

فارسی: رزماری، رومارن

عربی: اکلیل الجبل، حصالبان، حصالبان اکسیر

انگلیسی: Rosemary, Common Rosemary, Moorwort, Herb of memory

آلمانی: Echter Rosmarin, Anthoskraut, krankrautblatter, kranzenkrautblatter

فرانسه: Romarin, Rose marine, Herbe aux couronnes, Feuilles de Rosmarin

ریخت شناسی: گیاه معطر بوته‌ای و پایا، با شاخه‌های بالارونده، که ارتفاع آن به 2 متر می‌رسد. برگها باریک با انتهائی بدون نوک و سوزنی‌شکل (نازک)، گلها به رنگ سبز تیره و به ندرت صورتی یا سفیدرنگ می‌باشد (6و5).

اندام داروئی: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه، اندام داروئی رزماری را تشکیل می‌دهد (1و2).

زمان جمع‌آوری: برگ و سرشاخه‌های گلدار گیاه رزماری هنگام شروع باز شدن گلها و در فصول بهار و تابستان جمع‌آوری می‌گردد (7).

دامنۀ انتشار: پرورش گیاه رزماری در بیشتر نواحی ایران معمول می‌باشد (1). پرورش‌دهندگان عمدۀ گیاه رزماری را در دنیا کشورهای شمال آفریقا خصوصاً مراکش و تونس و کشورهای جنوب اروپا خصوصاً اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، یوگسلاوی و آمریکا تشکیل می‌دهند.

مواد متشکله: مادۀ متشکلۀ اصلی برگ و سرشاخه‌های گیاه رزماری را روغن فرار تشکیل می‌دهد فارماکوپۀ گیاهی بریتانیا میزان روغن فرار رزماری را 1% حجم در وزن ذکر کرده است، ولی میزان روغن فرار این گیاه در نقاط مختلف دنیا بین 5/0 تا 5/2 درصد گزارش شده است (2و8).

عمده‌ترین ترکیبات موجود در روغن فرار گیاه را 1و8 ـ سینئول (1,8 - cineol)، بورنئول (Borneol)، کامفر (Campher)، بورنیل استات (Bornyl acetate)، آلفاپی‌نن (α - pinene) و –B پینن تشکیل می‌دهند که بسته به شرایط جغرافیائی محل کشت گیاه، میزان و درصد هریک از این مواد متغیر می‌باشد (2و8).

سایر ترکیبات طبیعی موجود در برگ و سرشاخه‌های گلدار رزماری شامل این دسته‌ها می‌شود:

فلاونوئیدها مانند جنکوانین (Genkwanin) و لوتئولین (Luteolin)، اسیدهای فنلی مانند اسید رزمارینیک (Rosmarinic acid)، دی‌ترپن‌ها، تری‌ترپن‌ها، تانن‌ها، مواد تلخ، رزین، ساپونین، پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، برخی املاح و ویتامینها.

موارد استعمال: از رزماری به صورت خوراکی در درمان اضطراب، سردرد، میگرن، فشار خون، نفخ و بی‌اشتهائی و به صورت موضعی بعنوان مسکن موضعی در درمان دردهای عضلانی و بیماریهای روماتیسمی استفاده می‌شود. همچنین بعلت عطر و طعم مناسب در صنایع آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد (2و9). روغن رزماری یک روغن محرک است و از نظر رایحه و اثر، گرم و نافذ می‌باشد. اثر محرک رزماری روی سیستم اعصاب مرکزی بسیار برجسته است. مصرف رزماری چون موجب سهولت ترشح و دفع صفرا می‌شود از این جهت از آن در بیماریهای یرقان و نارسائی اعمال کبد استفاده بعمل می‌آورند. مصرف رومارن در موارد ضعف عمومی، خستگی مفرط و بیحالی بیمار در دوران نقاهت مفید تشخیص داده شده است.

عوارض جانبی: مصرف داروئی موضعی گیاه و یا کاربرد فرآورده‌های آرایشی ـ بهداشتی حاوی رزماری در برخی از افراد حساس، گهگاه ایجاد قرمزی پوست، درماتیت، حساسیت پوستی و حساسیت به نور ایجاد می‌کند (11و10).

موارد احتیاط: رزماری در دوران بارداری، شیردهی و در بیماران صرعی و فشار خون بالا بهتر است بکار نرود (2و11). روغن رزماری دارای 20ـ10 درصد کافور می‌باشد که اگر به مقدار زیاد مصرف شود می‌تواند موجب تشنجات صرع‌مانند شود.

موارد استعمال در پزشکی گذشته: در طب گذشته از رزماری به صورت خوراکی بعنوان مدر و ضدنفخ و به صورت موضعی بعنوان ضد التهاب و ضد درد استفاده می‌کرده‌اند (1).

طی صدها سال از رزماری در مراقبت از پوست و مو استفاده شده و یکی از اجزاء ادکلن real و جزء اصلی آب تقطیری تهیه‌شده از الکل رقیق و گلهای رزماری است که نوعی مخلوط قابض گیاهی در حامل سرکۀ سیب می‌باشد و به پاکسازی، تقویت و سم‌زدائی پوست بویژه پوست‌های چرب و مستعد آکنه کمک نموده و به داشتن اثرات فوق‌العاده در ایجاد جوانی مشهور است. رزماری برای آبکشی موهای تیره و مالش‌دادن پوست سر مورد استفاده قرار می‌گیرد که برای تأمین سلامت موها و جلوگیری از ریزش بیش از حد آنها بویژه متعاقب بیماریها واقعاً ارزشمند است. رزماری به برگرداندن رنگ به موهای خاکستری و حتی درمان طاسی مشهور است.

آثار فارماکولوژیکی: آثار ضد میکروبی گیاه و روغن فرار رزماری و تعدادی از مواد مؤثره این گیاه علیه میکروبهای زیر تأیید گردیده است (11).

ویبریوکلرا، اشرشیاکلی، لاکتوباسیلوس برویس، پسودوموناس فلورسنس، رودوتورولا گلوتینیس، کورینه باکتریا.

آثار آنتی‌اکسیدانی فراکسیون‌های مختلفی از گیاه رزماری نیز در شرایط برون‌تنی و درون‌تنی بررسی و تأیید شده است. در برخی از این موارد، آثار فوق با آثار آنتی‌اکسیدان‌های شناخته شده‌ای نظیر (Botylated Hydroxyanisole) BHA و (Botylated Hydroxytoluene) BHT برابری می‌نماید (12و15).

روغن فرار رزماری اثر مشخصی بر روی عضلۀ صاف ایلئوم خوکچه هندی دارد که این اثر مربوط به بورنئول موجود در روغن فرار بوده که در شرایط آزمایشگاهی بعنوان یک آنتاگونیست استیل‌کولین عمل می‌نماید. همچنین در مطالعۀ دیگری اثر شل‌کنندگی روغن فرار رزماری بر روی اسفنکتر اودی (oddis sphincter) خوکچۀ هندی که قبلاً با مورفین منقبض شده بخوبی مشهود بوده است (13و11). آثار ضد التهاب، ضد کمپلمانی، آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌گونادوتروپیک اسید رزمارینیک که یکی از مواد متشکلۀ اصلی گیاه رزماری می‌باشد نیز به اثبات رسیده است (11و4).

بر اثر مصرف خوراکی و یا استنشاق روغن فرار گیاه رزماری در موش، تحریک فعالیت لکوموتور دیده شده است که این اثر را به 1و8 ـ سینئول مربوط می‌دانند.


مــراجع:

1. زرگری ع. گیاهان داروئی. تهران، انتشارات دانشگاه، 1369 (ج 4): 6 ـ 71.
3. زاهدی.ا. واژه‌نامۀ گیاهی. تهران: انتشارات دانشگاه 1373 : 158.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
01-06-1392, 11:22 ب.ظ
ارسال: #3
RE: عطاری
. طبع آن گرم و تر است.
۲. در خوردن آن افراط نشود.
۳. برای رفع خشونت سینه و قطع سرفه كمی آب شبدر تازه را با عسل مخلوط نموده میل كنید و یا ۳ گرم شبدر خشك شده را در ۱۵۰ سی‌سی آب‌جوش دم‌كرده پس از سردشدن با عسل شیرین نموده بنوشید.

[تصویر:  giah-263.jpeg]۴. كسانی كه یبوست دارند از شبدر تازه استفاده كنند.
۵. برای التیام زخم شبدر را له كرده روی زخم بگذارید.
۶. برای شخص عقرب گزیده از ضماد كوبیده شبدر در محل نیش استفاده كنید.
۷. برای جلوگیری از ریزش مژه شبدر خشك شده را با گلاب مخلوط نموده به صورت استریل بمالید.
۸. ماساژ ابرو با این محلول باعث تقویت آن می‌گردد.
۹. برای تسكین درد مفاصل عصاره شبدر را در روغن زیتون به طورغیر مستقیم (بن‌ماری) حرارت داده تا عصاره تبخیر شود و روغن بماند سپس از روغن استفاده كنید.
۱۰. كسانی كه میگرن دارند از دمكرده شبدر استفاده كنند.
۱۲. جهت تصفیه خون از گل‌های شبدر قرمز می‌توان به صورت دمكرده استفاده كرد.
۱۳. برای جلوگیری از بیماری هیستری و جنون كمی عصاره شبدر را در بینی بچكانید.
۱۴. برای آسم از دمكرده شكوفه شبدر می‌توان استفاده كرد. 
۱۶. دمكرده یا جوشانده شبدر از انفاركتوس جلوگیری می‌كند.
۱۷. به علت داشتن كومارین برای بیماری‌های سفتی خون، آمبولی‌ها، تصلب شرائین و نارسائی عروق كرونر مؤثر می‌باشد.
۱۸. جهت دردهای قاعدگی از دمكرده این گیاه می‌توان استفاده كرد.
۱۹. در گذشته جهت بیماری سوزاك از دمكرده این گیاه استفاده می‌كردند.
۲۰. جهت رفع بی‌خوابی كه منشأ عصبی دارد از دمكرده این گیاه شب‌ها می‌توانید استفاده كنید.
۲۱. جوشانده این گیاه برای تشنج مفید می‌باشد.
۲۲. جهت كك‌ مك تخم این گیاه را جوشانده سپس به صورت ضماد بگذارید.
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان